Оголошення!

 

У 2021 році Центр вертебрології і реабілітації продовжує свою роботу (з дотриманням протиепідемічних заходів).

Проводяться консультації вузьких спеціалістів, стаціонарне та амбулаторне лікування.

 

Реабілітація АТО

З початком бойових дій на Сході України питання реабілітації військовослужбовців стало надзвичайно актуальним. Слід зазначити, що фізична реабілітація не може забезпечити повноцінного повернення демобілізованих бійців до мирного життя. Майже завжди в учасників бойових дій поряд з фізичною травмою спостерігається стресова реакція організму в тому чи іншому вигляді. Тому саме комплексна реабілітація, надання якої зосереджене в одному лікувальному закладі, є більш ефективною та актуальною.

Безпосередніх учасників бойових дій та інвалідів війни, що брали участь у бойових діях, не так багато. На жаль, воєнні дії на Сході щоденно збільшують чисельність саме цих категорій. За офіційною статистикою, нині в Україні близько 260 тис. учасників бойових дій АТО. Участь у військових діях — це наявність бойових травм, розвиток посттравматичного стресового розладу, а тому питання реабілітації є надзвичайно актуальним.

Реабілітація — це комплекс заходів, спрямованих на відновлення здоров’я та працездатності осіб з обмеженими фізичними чи психічними можливостями внаслідок перенесених травм та захворювань. З перших днів ми пересвідчилися: чим ефективніше проведена реабілітація, тим швидше наступав процес відновлення втрачених функцій. Сьогодні ми маємо шукати нових підходів, потрібно вивчати напрацьований досвід тих країн, де війна триває постійно.

Виникло питання комплексної реабілітації — медичної, фізичної та психологічної. З медичною все було зрозуміло (це використання лікарських засобів та лікувальних властивостей світла, води, електроенергії, тепла — тобто фізіотерапія, всі види масажу), а от психологічна і фізична реабілітації були для нас новим напрямом у роботі.

Серед усіх демобілізованих військовослужбовців, котрі звернулися до закладів охорони здоров’я, 54% потребують медичної, до 30% — фізичної і понад 80% — психологічної реабілітації. Так званий посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) відомий у світі, але в нашій країні не було ані фахівців, ані методичних рекомендацій, ані досвіду роботи з такими пацієнтами. Нині в нашому центрі функціонує комплексна реабілітація: медична, фізична і психологічна.

 Спеціальність «фізична терапія» існує у 137 країнах світу. Фахівці з фізичної реабілітації є провідними спеціалістами з відновлення, корекції та підтримки рухових функцій. Вони володіють системними знаннями у сфері рухової діяльності людини. Фахівці з фізичної реабілітації обстежують пацієнта з метою виявлення рухових дисфункцій та визначення рухового потенціалу, розробляють і виконують індивідуальний план фізичної реабілітації у співпраці з іншими спеціалістами (лікарями-травматологами, невропатологами).

             Комунальна установа «Обласний медичний центр вертебрології і реабілітації» є лікувально-профілактичним закладом, що проводить лікування та медичну реабілітацію згідно Програми соціальної підтримки внутрішньо-переміщених осіб з тимчасово окупованої території, районів проведення антитерористичної операції на території Житомирської області, учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції.

 В зв’язку з подіями на сході України та участі в них військових частин, що дислоковані в Житомирській області, відповідно до Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 09.10.2014 року № 288 «Про затвердження порядку використання коштів обласного бюджету для здійснення соціальної підтримки громадян, які прибувають з тимчасово окупованої території, районів проведення АТО на територію Житомирської області та військовослужбовців, працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, служби безпеки України, інших силових структур області, що брали участь в АТО у 2014 році» та наказу департаменту охорони здоров’я від 21.10.2014 року № 1073 «Про медичне забезпечення постраждалих у зоні проведення АТО», Програми соціальної підтримки внутрішньо-переміщених осіб з тимчасово окупованої території, районів проведення антитерористичної операції на території  Житомирської області, учасників антитерористичної операції та членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції в Центрі проходять реабілітаційне лікування учасники АТО, яких за період з жовтня 2014 по  березень 2018  року по даній Програмі  проліковано 698  чоловік.

Під час надання допомоги цій категорії пацієнтів, лікарі зіткнулися з такою проблемою як: «синдром бронежилету», боротьба із постійним болем, «стресові розлади», відновлення функціонування м’язево-сполучного апарату, довгі процеси відновлення після переломів та оперативних втручань на кістках, в т.ч. - на хребті, проведення корекції міофасціального синдрому та ін.

На сьогоднішній день є велика проблема і нагальна потреба відновлювального лікування та реабілітації учасників АТО. З цією метою, на базі  Центру  в першому півріччі 2018р. заплановано відкриття відділення реабілітації для учасників АТО, затверджено штатний розпис на 34 посади та фінансування відділення. У складі відділення працюватимуть лікарі  невропатологи, ортопеди-травматологи , логопед, практичний психолог,   фахівці з фізичної реабілітації, середній та молодший медичний персонал. На виконання проекту реконструкції передбачено 13440.055 тис. гривен , освоєно в 2017р. - 12784.755 тис. гривен.

Для відновлення фізичного стану пацієнтів реабілітаційне відділення передбачає оснащення  тренажерами для розробки суглобів (колінного, гомілковостопного), тракційним столом для витяжки хребта при остеохондрозі та дискозі, мотомедами — тренажерними велосипедами з різними програмами, платформою баланс, яка є вертикалізатором і призначена для тренування вестибулярного апарату, системою Гульдан (ходунки для хворих з паралізованими нижніми кінцівками) та іншими допоміжними засобами, що застосовуються у роботі реабілітолога.

Основні методики та обладнання, які плануються для використання в реабілітаційному центрі :

 • Рання вертикалізація пацієнта з парезами та паралічами з допомогою вертикалізаторів.
 • Відновлення навичків ходи з допомогою брусів(з перешкодами та по типу сходинок) та    модулю активної реабілітації.
 • Ерготерапія з елементами арт-терапії – комплекс методів направлений на    відновлення навичок, щодо пристосування  до повсякденного життя.
 • Кінезотерапія – рухова реабілітація,тобто лікування адаптованими під пацієнта рухами з    певними індивідуальними силовими впливами(згідно європейских методик Bobat и PNF).
 • Локомат-терапія(локомоторна терапія) -  відновлення рухової функції з допомогою   тренажера-робота.
 • Пасивна розробка суглобів (CPM-терапія).
 • Електростимуляція м’язів.

Мультидисциплінарна модель реабілітації вважається світовим «золотим стандартом».

Очікувані результати створення сучасного реабілітаційного центру:

 • підвищення  тривалості та якості життя населення;
 • зменшення кількості випадків ускладнень, зумовлених захворюваннями, травмами;
 • зменшення кількості випадків інвалідності та смертності;
 • зниження рівня первинного виходу на інвалідність (насамперед хворих працездатного віку) внаслідок ускладнень.